10 lat konkursu Ambasadorowie Karier UE – aplikuj już teraz!!!!

Jesteś osobą aktywną, otwartą i łatwo nawiązującą kontakty? Potrafisz zachęcać i motywować innych do działania? Masz naturę podróżnika? Sprawdź się jako Ambasador Karier UE 2020/2021 na SGGW!!!


Jak to zrobić?
Weź udział w 10 już edycji programu organizowanego przez Europejski Urząd Doboru Kadr (EPSO).

Europejski Urząd Doboru Kadr (ESPO) jest służbą międzyinstytucjonalną i odpowiada za selekcję kandydatów do pracy we wszystkich instytucjach oraz agencjach Unii Europejskiej (m.in. w Parlamencie Europejskim, Radzie Unii Europejskiej, Komisji Europejskiej, Trybunale Sprawiedliwości, Trybunale Obrachunkowym, Europejskiej Służbie Działań Zewnętrznych, Europejskim Komitecie Ekonomiczno-Społecznym, Komitecie Regionów, a także w biurze Europejskiego Inspektora Ochrony Danych i Europejskiego Rzecznika Praw Obywatelskich). Każda instytucja zatrudnia pracowników spośród kandydatów, którzy pomyślnie przeszli przez procedury rekrutacyjne EPSO.


Zadania “Ambasadorów Karier UE” to:

Więcej o programie TUTAJ


10 lat programu dla studentów-ambasadorów „EU Careers” 

Kariera w instytucjach UE to nie jest oczywisty pomysł dla młodych absolwentów poszukujących pracy. Aby to zmienić, EPSO zainaugurowało dziesięć lat temu program „EU Careers”. 20 lutego rusza kampania rekrutacyjna na 2020 r. Postanowiliśmy zatem dowiedzieć się więcej od zarządzających programem w EPSO. Rozmawiamy z Ritą Hinek i Anne-Claire Gathoye.

Proszę nam przypomnieć, jak powstał program…

RH: W 2010 r. zbadaliśmy, ile studenci wiedzą o możliwościach kariery w instytucjach UE. Wniosek był taki, że zasadniczo studenci wiedzą niewiele i nie biorą pod uwagę takiej kariery. Nie jest to w każdym razie oczywisty wybór.

Wiedzieliśmy też, że po zakończeniu studiów i wejściu na rynek pracy trudniej jest przyciągnąć uwagę potencjalnych kandydatów – studia to ostatni etap, na którym można skutecznie do nich dotrzeć. Zdecydowaliśmy się na program, który od jakiegoś czasu był prowadzony w Wielkiej Brytanii przez firmy prywatne i organizacje międzynarodowe i cieszy się powodzeniem: program dla studentów-ambasadorów.

Koncepcja programu polega na tym, że wybieramy studentów z uczelni we wszystkich krajach UE, którzy następnie promują możliwości kariery w UE i rozpowszechniają informacje o tym, na czym polega praca w instytucjach UE i jak można się o nią starać. W roku akademickim 2010–2011 przeprowadziliśmy projekt pilotażowy na 23 uczelniach w 6 krajach. Od tego czasu program rozrasta się z roku na rok i mamy obecnie 171 ambasadorów na 143 uczelniach we wszystkich państwach członkowskich.

Jak wybierani są ambasadorowie?

ACG: Procedura rozpoczyna się od kampanii rekrutacyjnej na wybranych uniwersytetach, którą rozpoczynamy na początku roku kalendarzowego – w tym roku 20 lutego. Uczelnie są wskazywane przez państwa członkowskie. Studenci mogą zgłaszać swoje kandydatury, a EPSO lub organy krajowe zajmują się wyborem kandydatów, którzy zostaną ambasadorami na dany rok akademicki.

Przed rozpoczęciem ich rocznego zadania w październiku, zapraszamy ich do wzięcia udziału w dwudniowej konferencji i sesji szkoleniowej w Brukseli. Przy tej okazji dowiadują się o procedurach naboru, warunkach pracy w instytucjach oraz życiu w Brukseli i Luksemburgu. Spotykają się też z poprzednimi ambasadorami i rozmawiają z urzędnikami z różnych instytucji – to punkt programu, który zawsze cieszy się powodzeniem.

A jak już dowiedzą się wszystkiego, na czym będzie polegać ich rola?

RH: Wracają do swoich uczelni i zajmują się reklamą UE jako pracodawcy. Jest to wolontariat, więc do nich należy opracowanie kreatywnych i skutecznych sposobów rozpowszechniania informacji. W różnych krajach zastosowanie mają różne metody. Mogą to być na przykład prezentacje, listy mailingowe służące wymianie informacji na temat wydarzeń związanych z pracą w UE oraz na temat konkursów, rozwieszanie ulotek na terenie kampusu, kontakt z serwisami publikującymi informacje na uczelni, organizowanie targów pracy i udział w nich, indywidualne konsultacje, zapraszanie pracowników UE do wygłoszenia przemówień, publikowanie aktualności w mediach społecznościowych.

Dla pokolenia cyfrowego media społecznościowe są bardzo ważne. Łatwość w publikowaniu filmów i zdjęć to umiejętność, której możemy tutaj w Komisji młodym ludziom pozazdrościć. Uczelnie mają oficjalne konta „EU Careers” na Twitterze, Instagramie i Facebooku i dostęp do tych kont przydzielany jest nowemu ambasadorowi na początku każdego roku akademickiego.

Studenci-ambasadorowie są również głównym punktem kontaktowym dla studentów zainteresowanych pracą w instytucjach UE, a ich głównym celem jest zwrócenie uwagi innych studentów na takie możliwości. Nawet jeśli nie zdecydują się zgłosić bezpośrednio po studiach, mogą mieć to na uwadze na późniejszym etapie kariery zawodowej.

Jak można podsumować dotychczasowe wyniki?

RH: Od 2010 r. mieliśmy w sumie 1000 ambasadorów na 280 uczelniach. Ponieważ większość działań ma charakter dobrowolny i studenci nie muszą składać szczegółowych sprawozdań, trudno jest zmierzyć ich skuteczność. Wiemy przykładowo, że w roku akademickim 2018-2019 zorganizowano około 970 wydarzeń z udziałem 80 tys. studentów.

Największym sukcesem dla nas są nowi pracownicy, którzy dowiedzieli się o UE dzięki ambasadorom podczas swoich studiów. Na przykład tutaj w EPSO mieliśmy na stażu osobę, która dowiedziała się o możliwościach kariery w UE dzięki programowi. Mamy również pracowników, którzy wcześniej sami byli studentami-ambasadorami.

Gdzie możemy znaleźć więcej informacji?

ACG: Najlepiej na naszej stronie internetowej: https://epso.europa.eu/job-opportunities/eu-careers-student-ambassadors_en. O doświadczeniach z pierwszej ręki można się też dowiedzieć z filmu: https://www.youtube.com/watch?v=P27Ouvr_OnY