Druga edycja programu TFLF

5 stycznia ruszył nabór do drugiej edycji programu Transatlantic Future Leaders Forum. Kilkoro najlepszych polskich studentów dostanie szansę na odbycie stażu w Kongresie Stanów Zjednoczonych i Parlamencie Zjednoczonego Królestwa. 

 

Transatlantic Future Leaders Forum (TFLF) to organizacja powołana by umożliwić najzdolniejszym polskim studentom odbycie stażu w biurach prominentnych przedstawicieli władzy ustawodawczej w Waszyngtonie i Londynie. Program został powołany do życia przez absolwentów podobnych praktyk organizowanych przez US-EU Government Initiatives (USEUGI) – instytucji działającej w latach 2004-2014 praktycznie dzięki wysiłkom jednej osoby – p. Marka Podhoreckiego. Program zawieszono po śmierci założyciela w 2014 roku. Grupa absolwentów tego programu zebrała się jednak pod koniec 2015 roku i postanowiła kontynuować tamtą inicjatywę, powołując do życia TFLF.

 

W 2016 roku odbyła się pierwsza edycja nowego programu. Trójka stażystów udała się w sierpniu 2016r. na staże do Waszyngtonu, a dwóch studentów zostało przyjętych na praktyki w Wielkiej Brytanii.  TFLF zorganizowało także stażystom kilkanaście spotkań okołostażowych. W Waszyngtonie studenci odwiedzili m.in fabrykę Boeinga w Charleston oraz Departament Stanu USA. Odbyli również spotkania m.in z prof. Josephem Stiglitzem w Banku Światowym, Ianem Brzezinskim w Atlantic Council oraz byłym Ambasadorem RP w USA – Ryszardem Schnepfem. „Udział w programie pozwolił mi zobaczyć jak funkcjonują instytucje, gdzie zapadają najważniejsze polityczne decyzje Ameryki. Poza zdobytą wiedzą i poznanymi ludźmi, pozwolił mi spojrzeć na moje plany zawodowe z dużo szerszej perspektywy” – komentuje Wiktor Rybicki, absolwent pierwszej edycji programu. Stażyści londyńscy z kolei odbyli spotkania z czołowymi przedstawicielami takich instytucji i przedsiębiorstw jak Barclays, Wells Fargo, APCO Worldwide czy Institute of Directors.

 

Po sukcesie pierwszej edycji, program TFLF został objęty honorowym patronatem Ambasadora USA w Polsce. Ambasada USA przyzna na cele programu grant, który pozwoli wybranym w procesie rekrutacji stażystom na pokrycie części kosztów takich jak bilet lotniczy czy koszty zakwaterowania w Waszyngtonie, a także pomoże zorganizować stażystom spotkania z przedstawicielami administracji rządowej USA.

 

W kolejnych latach założyciele TFLF planują stopniowo rozwijać program stażowy, by dać szansę skorzystania z niego jak największej liczbie wybitnych polskich studentów.

 

Już od 5 stycznia obywatele polscy studiujący na krajowych i zagranicznych uczelniach mogą zgłaszać swój udział w drugiej edycji programu, która odbędzie się latem. Aplikacje przyjmowane są wyłącznie poprzez formularz umieszczony na stronie TFLF (http://transatlanticforum.org/). Poszukiwani kandydaci powinni być proaktywni i zaangażowani w działalność zarówno studencką, jak i dodatkową. Doświadczenie w sektorze NGO będzie uznane za dodatkowy atut kandydata. Wybrani do drugiego etapu kandydaci będą mieli szansę zaprezentować się w czasie egzaminu ustnego w Warszawie w dniach 7-8 kwietnia br. Profile najlepszych kandydatów zostaną polecone przez komisję egzaminacyjną osobom nadzorującym staże w biurach poszczególnych Partnerów programu w Waszygntonie i Londynie.

 

Kontakt dla mediów:

Marek Michalak

+48 694 600 862

mmichalak@transatlanticforum.org

http://transatlanticforum.org/

https://www.facebook.com/TransatlanticPL