6 korzyści z posiadania wyższego wykształcenia

Czym kierowałeś się przy wyborze kierunku studiów? Jakie są Twoje cele zawodowe? Warto mieć plany na przyszłość i wiedzieć, co chcesz osiągnąć. Ukończenie studiów wiąże się z prestiżem. Może także wpływać na poziom zarobków i szanse na rynku pracy. Dyplom nie zastąpi jednak pracowitości, potrzeby rozwoju i pasji.

Niezależnie od wybranej formy kształcenia, dobrze jest nieustannie się doskonalić. Korzyści, jakie osiąga się dzięki studiowaniu i podnoszeniu kwalifikacji, to np.:

  1. Wiedza, rozwój intelektualny i przygotowanie do pracy

Choć w drodze do osiągnięć zawodowych liczy się praktyka, nie można zaniedbywać teorii. Warto potraktować studia jak wyzwanie intelektualne i maksymalnie wykorzystać czas spędzony w bibliotekach, na lektoratach itd. Wiedza fachowa stanowi podstawę przygotowania zawodowego i jest niezbędna w pracy.

  1. Perspektywy zawodowe

Absolwenci kierunków, takich jak informatyka czy filologia obca, nie narzekają na brak ciekawych ofert pracy. W wielu przypadkach posiadanie wyższego wykształcenia i dyplomu z danej specjalizacji jest wymogiem podczas rekrutacji.

  1. Zarobki

Dyplom ukończenia studiów stanowi jeden z czynników decydujących o wysokości wynagrodzenia. W 2017 r. przeciętne zarobki specjalisty bez wyższego wykształcenia wynosiły 3700 zł brutto. Fachowiec posiadający dyplom zarabiał przeciętnie 7900 zł brutto. Tak wynika z danych serwisu zarobki.pracuj.pl. Podane kwoty odnoszą się do województwa mazowieckiego.

  1. Prestiż

Obszerna wiedza, wykształcenie, atrakcyjne perspektywy zawodowe, rozwój osobisty i poszerzanie horyzontów, zarobki – wszystko to decyduje o pozycji w społeczeństwie.

  1. Wyższa samoocena

Dzięki wysokiej pozycji społecznej i świadomości, że jest się dobrym fachowcem, można budować zdrowe poczucie własnej wartości.

  1. Znajomości i przyjaźnie

Studia to doskonała okazja do zawierania znajomości. Czas spędzony w murach uczelni sprzyja budowaniu relacji zarówno zawodowych, jak i prywatnych – oba rodzaje są istotne i potrzebne.

Tekst powstał we współpracy z pracuj.pl